Vítejte na našem webu.
Zabýváme se chovem krásného plemene ruských modrých koček, které se kromě elegantního štíhlého vzhledu a neobvyklého stříbrného zabarvení vyznačuje hlavně svou oddaností majiteli a radostí z jeho přítomnosti. V současnosti máme v našem chovu čtyři kočičky a dva kocourky.

Péče o kočky

Pravidla dobrého chovatele


  1. Kočičí záchod udržujeme vždy čistý
  2. Misky na krmení musí být čisté a každý den vyměňujeme vodu na pití
  3. Pravidelně očkujeme a odčervujeme
  4. Při podezření na nějakou nemoc vyhledáme včas veterináře
  5. Kolem jednoho roku kastrujeme – pokud kočičku nechceme použít v chovu
  6. Krmíme kvalitní stravu- nestřídáme značky ani neměníme typ krmení
  7. Kočka není pes, vždy si zachovává vlastní hlavu – respektujeme to


Péče a vybavení

Kočičce pořídíme nějaké hračky ( plyšové myši, balónky, hračky na provázku…) mají to rády a opravdu u toho zažijete spousta legrace.
Kočky se velmi snadno ( snáz než pes) přizpůsobí Vašemu časovému harmonogramu. Pokud jste v práci, většinou celou dobu prospí a v poklidu čekají. Ale pak jsou velmi rády, že Vás mají doma a že se s Vámi mohou pomazlit.Pokud máte velmi časově náročnou práci, je lépe si pořídit kočičky dvě. Utvoří nerozlučnou dvojici a budou lépe snášet samotu.
Též je dobré pořídit si „škrábací kolík“. To je uměle vytvořený „kočičí strom“, o který si kočky brousí drápky a který má většinou odpočívadla, na kterých se kočička může položit. Kočky rády vyhledávají prostory ve výškách, proto je dobré i situovat pelíšek nebo odpočívadlo někam do výšky.
Škrabadlo kočky potřebují k broušení drápků, pokud ho nebude mít, bude si drápky brousit o sedačku, koberec či jinou náhradu.
Dále je dobré zabezpečit kočce možnost okusování trávy. Nejlépe nasít osení nebo obyčejnou trávu do truhlíku a postavit ho někam na přístupné místo. Kočky trávu potřebují k čištění žaludku a střev.
Z bytu odstraňte jedovaté rostliny, mohly by je okusovat místo trávy a při nejmenším by to způsobilo zažívací problémy.
Kočka má ráda stereotyp, nemiluje změny, proto neměňte často místa jejího pelíšku, záchodu, některé kočky těžko snáší i přestavování nábytku, balení na dovolenou, stres…
Krátkosrstá kočka se kartáčuje 1x za týden, koupat není třeba, maximálně pát dnů před výstavou.
A za to všechno Vás odmění svou jemnou povahou, velmi příjemným předením, svými uklidňujícími účinky, přítulností a hravostí. Potřebuje lásku a za to Vám ji mnohonásobně vrátí zpět!

Krmení

Pořiďte si dvě mělčí nerezové misky, jednu na suchou potravu a druhou na maso, konzervy či kapsičky. Misky na vodu mohou být také nerezové či skleněné, plast není příliš vhodný. Po bytě rozmístěte více misek s vodou, aby se koťátko naučilo pravidelně pít. Misky s vodu neumisťujete k miskám s krmivem, většina kočiček v blízkosti krmiva pije nerada. Výborná je fontánka na vodu, kterou seženete na internetu nebo na výstavách koček. Mističky udržujte v čistotě. Koťátku vysejte kočičí trávu, nám se osvědčila i obyčejná pšenice, kočička potřebuje trávu pro dobré trávení a vyprazdňování žaludku od chomáčků chlupů. Trávu mohou nahradit speciální pasty, které podporují rozpouštění chloupků v žaludku zvířete a seženete je ve specializovaných obchodech či u veterináře. Kočka je masožravá,proto by její potrava měla být převážně masitá.Hlavní složkou jsou živočišné bílkoviny a tuky. Pokrm podávaný kočkám by měl mít pokojovou teplotu.Příliš studený nebo teplý by mohl zapříčinit zánět žaludku.Koťata krmíme čtyři až pětkrát denně malými porcemi do věku jednoho roku. Dospělou kočku stačí krmit dvakrát denně.
Kastrované kočky mají tendenci k tloustnutí,proto se nenechte oblomit jejích louděním a kočku nepřekrmujte. Na koupené stravě je vždy uvedena denní krmná dávka v gramech,podle váhy nebo věku zvířete.
Vedle suchého krmiva je výborné koťátko krmit také masem. Můžete krmit syrovým hovězím masem, které musí být 48 hodin přemražené, naše kočičky ho zbožňují. Dále je vhodné vařené kuřecí maso, které můžete koťátku smíchat s trochou vařené rozmačkané zeleniny. Občas můžete zařadit rybu.